- Háromszáznál több a tíz évesnél idősebb járművünk, de nem vonhatjuk ki őket a napi munkából. Viszont már úton vannak az első sárga rohamkocsik, ezeket az egészségügyi tárca pénzéből vettük, és a Nemzeti Erőforrás Minisztériumtól (Nefmi) is kapunk 1,45 milliárd forintot 60-70 mentőautóra. Ha uniós forrásból megkapjuk azt a 15 milliárdot, amire pályáztunk, egyenesbe jöhetnénk, jutna újabb autókra és új állomások kialakítására is.
- A mentőállomásokról most tizenöt percen belül bárhová eljutunk. Nem egyszerű ezt tartani, az ideális megoldáshoz még huszonkét állomásra lenne szükség. Az irányítórendszerre is ráférne a korszerűsítés, az adatfelvétel még mindig papírra történik.
- A téves riasztások komoly kalamajkát okoznak?
- Budapesten a Markó utcai bázis bonyolítja a legnagyobb forgalmat. Kétezer hívásból négyszázötven az igazi eset. A többi riasztást több felé osztanám. Vannak a laikus telefonok, amelyeknek a hívói nem tudják, mi is a dolgunk. (Megmondanák a Péterfy utcai kórház telefonszámát?) Vannak a jóindulatúak, de feleslegesek. (Valakit fekve látnak a parkban… De nem kellene mentő hozzá.) Az aggódók, akik egy kis fejfájásért is riasztanak. És sajnos a rosszindulatúak, akik mondjuk, a szomszédon állnának így bosszút. Minden ilyen telefon fölösleges energiákat von el tőlünk. Leköti a vonalat, kivon egy autót a teljes személyzettel, stb. Közben életek kerülnek veszélybe, mert nincs elég kapacitásunk arra, hogy tartalék autó és személyzet álljon készenlétben. A fővárosban rosszabbak ezek a mutatók, a vidékiek talán jobban átérzik, mivel jár, ha késünk valahonnan. Az ilyen esetek kiszűrése nagyon fontos, a diszpécserek éppen ezért egészségügyi szakemberek, akik a telefonos segítségnyújtásban is tapasztaltak.
Állítólag kevesebben halnának meg, ha mindenki tudna elsősegélyt nyújtani.- Általában a kiérkezésünkig senki sem mer hozzányúlni az eszméletlen emberhez. Pedig a hatvan százalékuk menthető lenne, ha idejében megkezdené valaki a lélegeztetést. Néhány szakszerű mozdulatról lenne szó, addig a néhány percig, amíg odaérnek a kollégák. Húsz percenként hal meg valaki, jelenleg évi huszonötezer szívhalált regisztrálnak. Defibrillátorokból sincs elég, jó volna, ha minden tömegrendezvény helyszínén lenne belőlük.
- GPS lopás, mentősöket érő atrocitások mindennaposak a híradókban…
- A média szereti az ilyesmit… Tény, jócskán előfordulnak. Aki tőlünk műszert lop, át sem gondolja, mit cselekszik. Olykor a mentő ablakát is betörik egy húszezer forintos műszerért. Az autó ilyenkor két napig áll a szervizben, amikor más az életéért küzd. Előfordul, hogy mikor kiérünk az esethez, a család nem engedi, hogy elvigyük a beteget, ők akarják megmondani, mit is tegyünk. Kicsit több tiszteletet várnánk…
Forrás: http://www.mixonline.hu/Cikk.aspx?id=64671